пятница, 29 марта 2019 г.

ВИКОРИСТАННЯ УЛЬТРАЗВУКУ В МЕДИЦИНІ

Деформації під впливом УЗ використовуються при подрібненні або диспергуванні середовищ. Явище кавітації використовується для отримання емульсій незмішуючих рідин, для очищення металів від окалини і жирових плівок. Терапевтична дія УЗ обумовлена механічним, тепловим, хімічним факторами. Їх спільна дія поліпшує проникність мембран, розширює кровоносні судини, покращує обмін речовин, що сприяє відновленню рівноважного стану організму.

УЗ-терапія
УЗ обумовлена механічним, тепловим, хімічним факторами. Їх спільна дія поліпшує проникність мембран, розширює кровоносні судини, покращує обмін речовин, що сприяє відновленню рівноважного стану організму. Дозованим пучком УЗ можна провести м’який масаж серця, легенів та інших органів і тканин.      В отоларингології УЗ впливає на:- барабанну перетинку;- слизову оболонку носа.Таким способом здійснюють реабілітацію хронічного нежитю, хвороб гайморових порожнин.Фонофорез – введення за допомогою УЗ в тканини через пори шкіри лікарських речовин. Цей метод аналогічний електрофорез, проте, на відміну від електричного поля, УЗ-поле переміщує не тільки іони, а й незаряджені частинки.    Під дією УЗ збільшується проникність клітинних мембран, що сприяє проникненню лікарських речовин у клітину, тоді як при електрофорезі лікарські речовини концентруються в основному між клітинами.     Аутогемотерапія – внутрішньом’язове введення людині власної крові, взятої з вени. Ця процедура виявляється більш ефективною, якщо взяту кров перед вливанням опромінити УЗ.    УЗ-опромінення підвищує чутливість клітини до впливу хімічних речовин. Це дозволяє створювати менш шкідливі вакцини, так як при їх виготовленні можна використовувати хімічні реактиви меншої концентрації.      Попередній вплив УЗ підсилює дію γ- і СВЧопромінення на пухлини.У фармацевтичній промисловості ультразвук застосовується для отримання емульсій і аерозолів деяких лікарських речовин.У фізіотерапії УЗ використовується для локального впливу, здійснюваного за допомогою відповідного випромінювача, контактно накладеного через мазеву основу на певну область тіла.   
УЗ-хірургія
УЗ-хірургія поділяється на два різновиди, одна з яких пов’язана з впливом на тканини власне звукових коливань, друга – з накладенням УЗ-коливань на хірургічний інструмент.
Руйнування пухлин 
Кілька випромінювачів, укріплених на тілі пацієнта, випускають пучки УЗ, фокусуючі на пухлини. Інтенсивність кожного пучка недостатня для пошкодження здорової тканини, але в тому місці, де пучки сходяться, інтенсивність зростає і пухлина руйнується під дією кавітації і тепла.     В урології за допомогою механічної дії УЗ дроблять камені в сечових шляхах і цим рятують хворих від операцій.   
Зварювання м’яких тканин    
Якщо скласти дві розрізані кровоносні судини і притиснути їх один до одного, то після опромінення утворюється зварний шов.     
Зварювання кісток (ультразвуковий остеосинтез)    
Область перелому заповнюють подрібненою кістковою тканиною, змішаною з рідким полімером (Циакрін), який під дією УЗ швидко полімеризується. Після опромінення утворюється міцний зварний шов, який поступово розсмоктується і замінюється кістковою тканиною.   Накладення УЗ-коливань на хірургічні інструменти (скальпелі, пилки, голки) істотно знижує зусилля різання, зменшує больові відчуття, надає кровоспинну і стерилізуючу дії. Амплітуда коливань ріжучого інструменту при частоті 20-50 кГц становить 10-50 мкм. УЗ-скальпелі дозволяють проводити операції в дихальних органах без розтину грудної клітини.     Вводячи довгий і тонкий УЗ-скальпель у вену, можна зруйнувати холестеринові потовщення в посудині.    
Стерилізація  
Згубна дія УЗ на мікроорганізми використовується для стерилізації хірургічних інструментів.    У ряді випадків ультразвук використовують у поєднанні з іншими фізичними впливами, наприклад з криогенним, при хірургічному лікуванні гемангіом і рубців. 
УЗ-діагностика  
Ультразвукова діагностика – сукупність методів дослідження здорового і хворого організму людини, заснованих на використанні ультразвуку. Фізичною основою УЗ-діагностики є залежність параметрів поширення звуку в біологічних тканинах (швидкість звуку, коефіцієнт загасання, хвильовий опір) від виду тканини і її стану. УЗ-методи дозволяють здійснити візуалізацію внутрішніх структур організму, а також дослідити рух біологічних об’єктів всередині організму. Основна особливість УЗ-діагностики – можливість отримати інформацію про м’які тканини незначно розрізняючих по щільності або пружності. УЗ-метод дослідження має високу чутливість, може використовуватися для виявлення утворень, що не виявляються за допомогою рентгена, не вимагає застосування контрастних речовин, безболісний і не має протипоказань.     Для діагностичних цілей використовується УЗ частотою від 0,8 до 15 МГц. Низькі частоти застосовуються при дослідженні глибоко розташованих об’єктів або при дослідженні, проведеного через кісткову тканину, високі – для візуалізації об’єктів, близько розташованих до поверхні тіла, для діагностики в офтальмології, при дослідженні поверхнево розташованих судин.

3 комментария: